26 Kasım 2013 Salı

Eğerli ya da Çünkülü Değildir Sevgi…Kime sorsanız sorun yalnız ve mutsuz.

Toplum olarak sanki mutsuzluk hastalığına yakalanmışız.

Eskiye duyulan özlemin gittikçe arttığını görüyor eski aşklara, eski sevgilere bakıp iç çekiyoruz.

İnanıyorum ki, sevgiye ve tutkuya açık bir kalp kadar, dünyada değerli olan hiçbir şey yoktur.

Ve yine inanıyorum ki, bir kadının gözlerinden tüm acısını okuyabilirsiniz. Başlangıçta ürkek, yaklaşımları sert bakar. Ne aşk diye bir şey duymak ister, ne de duyurmak ister yalnız olduğunu. Aslında hiçbir kadın sevgiye tövbe etmez, edemez. Ruhu sevgisizlikten kurusa da sevgiye muhtacım diyemez. Korkar ve çekinir. Çünkü bir aşk ne kadar güzelleştirse de yüzünü, yine aynı aşk zindan edebilir kadına yeryüzünü. Hiçbir kadına yalnızlık yakışmaz. Ama bir kadın yalnızsa eğer, ya yüreğinde dumanı tüten bir ayrılığı, ya da canından çok sevdiklerine ömrünü adadığı bir fedakârlığı vardır.

Peki, neden eski aşklara bu kadar özlem var? Eskilerde olan günümüzde olmayan şey ne? diye sorduğumuzda ise sanırım verilecek en doğru cevap olarak, erkekler korumacı, kadınlar ise yenileyici… Bir erkek sevdiği kadını olduğu gibi kabul edip değiştirmeye kalkmaz iken, kadın ise sevdiği erkeği kendi zevkine göre yoğurup şekillendirmek istiyor. Erkek eski halinde kalmaya gayret ederken değişmemek için elinden geleni yapıyor ve haliyle de birliktelik çöküyor…

Neden herkes karşısındakini olduğu gibi kabul etmez… ? Yine tahminimce, ne aradığını ve hatta neye ihtiyacı olduğunu bilmeden hayata saldıranlar yağmalıyor kalpleri.

Eski ilişkilere baktığımızda görüyoruz ki sabır vardı, zor günlerde veya zora gelince ayrılmak yerine zorluklara karşı birlikte bir mücadele vardı. Her sıkıntıda kolayca pes etmek yoktu.
Git gide yalnızlığa mahkûm bir toplum olmaya başlanılmasının sebebi kanımca bu olsa gerek. İlişkiye başlamak bir dert başlamamak ise başka bir dert.

Bir ilişki de ise kanımca esas olan, söylendiği an çok fazla öne çıkmayan, fakat bakışlarla desteklendiğinde samimiyetini ortaya koyan dev bir cimle ”Sana Güveniyorum”.

Karşınızdakini olduğu gibi hataları ve doğruları ile nedensiz, sorgulamadan sevdiğiniz takdirde biraz da hoşgörü ile aşka hala inanan kalpler sevgilerini ayakta tutabilirler.

”Eğer’li ya da Çünkü’lü değildir sevgi. Gerçek sevgi, Rağmen’lere, rağmen sevmektir… ” kendi şahsı düşüncem.

Sevgiyle Her Daim Sevdikleriniz İle Kalın...

Hiç yorum yok: